【布拉格时报】布拉格 “丝绸与丝路” 展览

 

夏日的布拉格烈日炎炎。作为文化之都,各类露天音乐会,民俗节,展览等文化活动是人们消夏的好去处。在这中间,将在布拉格展出的“丝绸与丝路” 展览就像一缕清风,带来了有5000多年文明历史古国的问候……

丝绸的生产起源于中国,可以追溯到史前时代,最早是在新石器时期(仰韶文化,公元前4000多年)。丝绸不仅用于衣物,而且还有许多其它用处,包括书写。中国古代劳动人民发明并大规模生产丝绸制品,更开启了世界历史上第一次东西方大规模的商贸交流,称为“丝绸之路”。从西汉起,中国的丝绸不断大批地运往国外,成为世界闻名的产品。那时从中国到西方去的商路,被欧洲人称为丝绸之路。

“丝绸与丝路” 展览由中华人民共和国驻捷克共和国大使馆、中国丝绸博物馆主办。

作为国家级的中国丝绸博物馆,对这次展览做了充分的准备,展览以序厅为引导,展厅分为“丝绸之技”、“丝绸之艺”和“丝绸之路”三大部分,从丝绸技艺本身的介绍、丝绸的考古起源、制作技术、创作艺术、当代创新扩展到了丝绸之路的前世今生。整个展览内容丰富,展品多达30余件/套,还有大量的图片展示。

“丝绸与丝路” 展览将于8月20日-26日在“一带一路”捷克站展厅举办。

地址:Sokolovská 695/115b Rustonka – Budova R3, Karlín,

186 00 Praha 8  (B线地铁Invalidovna站,奥林匹克酒店对面)

展览时间:10:00 – 17:00   20 -26 日/8月   公益免费

此次展览由 Česko – Čínská asociace pro kulturní výměnu a.s. 承办,“一带一路”捷克站及Europe Huajie Development s.r.o. 协办。

媒体支持(排名不分先后):布拉格时报、捷华通讯、中欧文联报、捷克中欧新闻社/今日中欧网、华人头条-捷克。

丰富的展品期待着您的光临。

 

 

Praha přivítá výstavu „Hedvábí a Hedvábná stezka“

Praha je kulturním hlavním městem. Léto zde bývá horké. A tak se tu pod širým nebem pořádají různé druhy koncertů, hudební a lidové festivaly, také výstavy a mnohé další kulturní akce – v parcích, historických zahradách i v uměleckých síních a na divadelních scénách. Město je příjemným místem pro strávení léta. A jako lehký letní vánek na konci léta zde také bude k vidění výstava “Hedvábí a hedvábná stezka”. Přinese Praze pozdravy ze starobylé země s více než 5000 let starou civilizací a historií.

Výroba hedvábí má původ v Číně a lze ji vysledovat již od pravěku, z období neolitu (kultura Yangshao, více než 4000 př. n. l.). Hedvábí se nepoužívá jen na oděvy, ale má i mnohé další využití, třeba pro písmo a písmomalířství. Starověcí Číňané vynalezli a záhy vyráběli hedvábné výrobky ve velkém, což otevřelo první rozsáhlou obchodní výměnu mezi Východem a Západem v dějinách světa, známou jako „Hedvábná stezka“. Od dob západní dynastie Han bylo čínské hedvábí nepřetržitě expedováno do zahraničí v nebývalém množství a stalo se světově proslulým produktem. Proto tuto obchodní cestu z Číny na Západ právě Evropané názvem Hedvábná stezka pojmenovali.

Výstavu „Hedvábí a hedvábná stezka“ společně pořádájí Ambasáda Číny v ČR a Čínské národní museum hedvábí.

Čínské národní muzeum hedvábí se na tuto výstavu pečlivě připravilo. Výstava je doprovázena odborným výkladem. Výstavní síň je rozdělena do tří částí: „Hedvábná technologie“, „Hedvábné umění“ a „Hedvábná stezka”. Zavedení samotné hedvábné technologie a četných hedvábných vzorů se postupně rozšířilo až do současnosti právě prostřednictvím Hedvábné stezky. Celá výstava je obsahově bohatá a představí různorodé exponáty.

Výstava “Hedvábí a hedvábná stezka” se koná od 20. do 26. srpna ve výstavní síni “Pás a stezka” v moderní budově Rustonka v pražském Karlíně.

Adresa: Sokolovská 695/115b Rustonka – Budova R3, Karlín,

186 00 Praha 8 (stanice metra B Invalidovna. Naproti hotelu Olympiku)

Čas výstavy: 10:00 – 17:00   20. – 26.  srpna 2022

Vstup volný

Pro návštěvníky bude k vidění velké množství nevšedních exponátů.

图片

来源:中欧文联报